کوپروز (Couperose)

کوپروز (Couperose)

کوپروز (Couperose)

کوپروز نوعی بیماری پوستی پیشرفت کننده است که نشونه های اون پوستی صورتی رنگ با قرمزی پراکنده در گردن، بینی و گونه هاست. در این عارضه پوست معمولاً برافروخته بنظر میاد و مویرگ ها به وضوح دیده میشن و فرد در پوستش احساس کشیدگی میکنه. کوپروز معمولاً ارثیه اما همه افراد بالای 20 سال ممکنه دچار این بیماری بشن. به علاوه احتمال بروز کوپروز در سنین سالمندی بعلت خشکی و نازک شدن پوست هم وجود داره.

اما چه اتفاقی در پوست رخ میده که باعث این عارضه میشه؟

ضخامت پوست، ترشح سبوم و همینطور میزان ملانین سازی عوامل محافظت کننده از مویرگ های پوست هستن. به همین خاطر هرچه پوست نازکتر، روشن تر و خشک تر باشه، بیشتر مستعد کوپروز میشه. در این شرایط به علت کم بودن الاستیسیته پوست، زمانی که دیواره مویرگ ها منبسط میشه نمیتونه به سرعت به حالت اولیه خودش برگرده، بنابراین مویرگ ها نمایان شده و یک قرمزی دائمی در پوست ایجاد میشه. عموماً افرادی با پوست تیره، بخاطر رنگدانه سازی و ترشح سبوم بیشتر، دچار کوپروز نمیشن.

بهترین راه پیشگیری از کوپروز، محافظت از پوست در برابر آفتاب از سنین پایینه. چون ممکنه آسیب در سنین پایین اتفاق بیوفته اما در سنین بالاتر خودش رو نشون بده. به محض اینکه نشانه های کوپروز مشهود شد، هر محرکی باعث وخیم تر شدنش میشه. عوامل مختلفی مثل نور شدید آفتاب، هوای گرم، حرارت و همینطور استرس، غذاهای پر ادویه، کشیدن سیگار و مصرف الکل از مهمترین محرک های کوپروز هستن.

البته نباید کوپروز رو با روزاسه اشتباه گرفت. این دو عارضه علی رغم شباهت زیاد، با هم متفاوت هستند. در روزاسه پوست گونه، بینی، چانه و پیشانی یا پلک ها ملتهب و قرمز میشن. پوست دارای روزاسه ممکنه دچار کوپروز هم بشه، اما رزاسه باعث ایجاد برآمدگی های جوش مانندی بر روی پوست میشه که در کوپروز دیده نمیشه.

کوپروز درمانی نداره اما با مراقبت و رعایت برخی نکات میشه عوارضش رو کنترل کرد. میتونید با استفاده از کلاه و ضدآفتاب از پوستتون در برابر اشعه آفتاب محافظت کنید و محصولاتی که مخصوص این شرایط پوستی طراحی شدن رو در برنامه روزانه مراقبت از پوستتون قرار بدید. این محصولات به کاهش و کنترل عوارض کوپروز کمک میکنن. همچنین از محصولات مراقبتی ملایم برای پوستتون استفاده کنید و از مصرف صابون، پاک کننده های قوی و تونرهایی که پوست رو خشک میکنن پرهیز کنید.

اگر دچار کوپروز هستید میتونید با استفاده از محصولات خانواده Perfect Skin، به ویژه کرم محافظت کننده کپیلاری پوستتون رو بهبود ببخشید.


فعالیت خرید اینترنتی مروارید پنبه ریز بصورت یک شخص حقوقی مستقل ، دارای پروانه کسب بازاریابی شبکه ای مطابق آئین نامه تبصره ماده 87 قانون نظام صنفی می باشد. و این شرکت هیچگونه وابستگی به ارگانها و نهادهای دولتی ، غیر دولتی و امنیتی ندارد.